Praha vyhlásila Prameniště Blatovského potoka přírodní památkou

K dosavadním 88 zvláště chráněným přírodním územím v Praze přibude Prameniště Blatovského potoka v Klánovicích. Rozhodla o tom Rada hl. m. Prahy dne 18.8.2009, schválením nařízení o vyhlášení přírodní památky Prameniště Blatovského potoka a stanovení jejích bližších ochranných podmínek.

Blatovsky potok.jpgPřírodní památka leží v katastrálním území Klánovice, v těsné blízkosti přírodní rezervace. Chráněné území má rozlohu přibližně 5 hektarů. „Jedná se o první přírodní památku vyhlášenou městem po roce 1989 a zároveň o první z řady plánovaných chráněných území na základě městem schválené Koncepce ochrany přírody a krajiny v hlavním městě Praze,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

„Území prameniště je cenné především svým mokřadním charakterem s výskytem vzácných bezobratlých živočichů a hub, kterým vyhovuje zdejší jedinečný biotop chudý na živiny. Okolní lesy zabraňují pronikání živin z okolních zemědělských krajin a tím pomáhají vytvářet toto oligotrofní kyselé prostředí,“ doplnil radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Současně s návrhem vyhlášení je expertním týmem zpracován plán péče pro navrženou památku pro období 2009 – 2018, který je veřejně přístupný na portálu hl. m. Prahy.

Na území hl. m. Prahy je nyní zajištěna legislativní ochrana 89 maloplošných zvláště chráněných území, která jsou vyhlášena za přírodní památku nebo přírodní rezervaci. Ty zaujímají plochu 2200 ha, tedy 4% z celkové rozlohy města. Na území Prahy je zároveň zřízeno 11 přírodních parků. Současně je provedena registrace 24 významných krajinných prvků, zejména botanicky cenných.

Již tradičně zapojil Projekt čisté a zelené Prahy, pro zdravé město do svých aktivit děti. Akce vyhlášení přírodní památky se proto zúčastnily děti z Dětského domova Klánovice. Zařízení zde funguje od r. 1949 a tvoří jej komplex čtyř budov. Domov rodinného typu s kapacitou šedesát dětí je také vybaven třemi startovacími byty pro osmnáctileté klienty.

Náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková a radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek děti jmenovali čestnými strážci přírodní památky a slavnostně předali symbolický jmenovací glejt. Náměstkyně primátora Marie Kousalíková vidí v zapojení dětí do ochrany a péče o přírodu výchovný efekt. „Děti se naučí zodpovědně starat o přírodu, pochopí, že příroda kolem nás není samozřejmost, ale dar, který je třeba pečlivě chránit.“

Faktografie Blatovského potoka:

Délka toku: cca 2 km

Povodí: cca 6,5 km2

Blatovský potok má dva prameny jihozápadně od Klánovic. Jižně od Újezdu nad Lesy ústí zprava do Běchovického potoka. Protéká jezírkem Na Planinách a Klánovickým lesem, katastry Horní Počernice (západní pramen), Klánovice a Běchovice.

Seznam chráněných území

1  Baba